Kryptowaluty, znane także pod nazwą walut kryptograficznych, powstały w odpowiedzi na wymagania nowoczesnych i stale globalizujących się rynków – kryptowaluty mają za zadanie wypełnienie luki spowodowanej niewystarczalnością tradycyjnych walut państwowych.
Co to jest kryptowaluta?
Kryptowaluty opierają się na rozproszonym systemie księgowym, bazującym na kryptografii – w systemie tego typu informacje o posiadanych środkach zakodowane są w specjalnych, umownych jednostkach, czyli tzw. kryptowalutach. Stan posiadania związany jest bezpośrednio z konkretnymi węzłami systemu, tzw. portfelami. Warto pamiętać o tym, że kontrolę nad danym portfelem sprawuje wyłącznie użytkownik dysponujący prywatnym i unikatowym kluczem dostępu. Poza tym portfele w systemie kryptowalut bardzo często zabezpieczone są dodatkowymi szyframi. Dzięki starannemu zabezpieczeniu portfela możliwym staje się bezproblemowe przechowywanie informacji – zabezpieczenia kryptowalut chronią między innymi przed zduplikowaniem klucza i kilkukrotnym użyciem tej samej jednostki.
Warto pamiętać o tym, że kryptowaluty są ściśle wirtualnymi środkami – ten rodzaj jednostek nie posiada bowiem żadnego fizycznego odpowiednika. Wartość kryptowaluty mierzona jest na podstawie zakodowanych informacji dotyczących historii danej jednostki. Kryptowaluta stanowi zarówno źródło, jak i cel wszystkich operacji, warto pamiętać także o tym, że dzięki specjalnie opracowanym kluczom operacje wykonywane za pomocą kryptowalut są bezpieczne i całkowicie anonimowe.
Jak działają transakcje dokonywane za pomocą kryptowalut?
Istotą transakcji dokonywanych przy użyciu kryptowalut jest bezpieczne przetransferowanie klucza – cała procedura rozpoczyna się poprzez dodanie klucza publicznego nabywcy do konkretnej kryptowaluty. Kolejny krok stanowi zgłoszenie transakcji w sieci peer-to-peer. Przed zaakceptowaniem transakcji sieć odpowiedzialna jest za zweryfikowanie poprawności wszystkich danych, w tym podpisów cyfrowych czy ilości monet.
Warto pamiętać o tym, że wszystkie przeprowadzone transakcje widnieją na tak zwanej Blockchain, czyli liście zawierającej specjalny algorytm dokumentujący przeprowadzenie wszystkich działań – zabezpieczenie tego typu uniemożliwia powtórne wykorzystanie wcześniej użytej jednostki, chroni także przed fałszowaniem operacji.
Co to jest kryptowaluta – najpopularniejsze rodzaj kryptowalut
Najbardziej znaną oraz najszerzej rozpowszechnioną kryptowalutą jest Bitcoin. System ten opiera się na globalnych płatnościach peer-to-peer, umożliwiających bezpośrednie zawarcie transakcji – użycie kryptowaluty Bitcoin pozwala na zrezygnowanie z usług pośredników takich jak banki czy różnego rodzaju instytucje finansowe.
Powstanie Bitcoina pociągnęło za sobą pojawienie się nowych kryptowalut – nowo powstałe jednostki zyskały miano alternatywnych monet i bardzo szybko znalazły szereg różnorodnych zastosowań. Warto pamiętać o tym, że wszystkie waluty kryptograficzne są w stanie działać niezależnie w ramach sieci korzystających z technologii księgi rozproszonej.