Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Co to jest kryptowaluta? Podstawowe informacje o kryptowalutach

3 września 2022 co to jest kryptowaluta


Kryptowaluty, znane także pod nazwą walut kryptograficznych, powstały w odpowiedzi na wymagania nowoczesnych i stale globalizujących się rynków – kryptowaluty mają za zadanie wypełnienie luki spowodowanej niewystarczalnością tradycyjnych walut państwowych.

Co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluty opierają się na rozproszonym systemie księgowym, bazującym na kryptografii – w systemie tego typu informacje o posiadanych środkach zakodowane są w specjalnych, umownych jednostkach, czyli tzw. kryptowalutach. Stan posiadania związany jest bezpośrednio z konkretnymi węzłami systemu, tzw. portfelami. Warto pamiętać o tym, że kontrolę nad danym portfelem sprawuje wyłącznie użytkownik dysponujący prywatnym i unikatowym kluczem dostępu. Poza tym portfele w systemie kryptowalut bardzo często zabezpieczone są dodatkowymi szyframi. Dzięki starannemu zabezpieczeniu portfela możliwym staje się bezproblemowe przechowywanie informacji – zabezpieczenia kryptowalut chronią między innymi przed zduplikowaniem klucza i kilkukrotnym użyciem tej samej jednostki.

Warto pamiętać o tym, że kryptowaluty są ściśle wirtualnymi środkami – ten rodzaj jednostek nie posiada bowiem żadnego fizycznego odpowiednika. Wartość kryptowaluty mierzona jest na podstawie zakodowanych informacji dotyczących historii danej jednostki. Kryptowaluta stanowi zarówno źródło, jak i cel wszystkich operacji, warto pamiętać także o tym, że dzięki specjalnie opracowanym kluczom operacje wykonywane za pomocą kryptowalut są bezpieczne i całkowicie anonimowe.

Jak działają transakcje dokonywane za pomocą kryptowalut?

Istotą transakcji dokonywanych przy użyciu kryptowalut jest bezpieczne przetransferowanie klucza – cała procedura rozpoczyna się poprzez dodanie klucza publicznego nabywcy do konkretnej kryptowaluty. Kolejny krok stanowi zgłoszenie transakcji w sieci peer-to-peer. Przed zaakceptowaniem transakcji sieć odpowiedzialna jest za zweryfikowanie poprawności wszystkich danych, w tym podpisów cyfrowych czy ilości monet.

Warto pamiętać o tym, że wszystkie przeprowadzone transakcje widnieją na tak zwanej Blockchain, czyli liście zawierającej specjalny algorytm dokumentujący przeprowadzenie wszystkich działań – zabezpieczenie tego typu uniemożliwia powtórne wykorzystanie wcześniej użytej jednostki, chroni także przed fałszowaniem operacji.

Co to jest kryptowaluta – najpopularniejsze rodzaj kryptowalut

Najbardziej znaną oraz najszerzej rozpowszechnioną kryptowalutą jest Bitcoin. System ten opiera się na globalnych płatnościach peer-to-peer, umożliwiających bezpośrednie zawarcie transakcji – użycie kryptowaluty Bitcoin pozwala na zrezygnowanie z usług pośredników takich jak banki czy różnego rodzaju instytucje finansowe.

Powstanie Bitcoina pociągnęło za sobą pojawienie się nowych kryptowalut – nowo powstałe jednostki zyskały miano alternatywnych monet i bardzo szybko znalazły szereg różnorodnych zastosowań. Warto pamiętać o tym, że wszystkie waluty kryptograficzne są w stanie działać niezależnie w ramach sieci korzystających z technologii księgi rozproszonej.

Sposoby na finansowanie nowego auta

Redakcja bizdg.pl

Cześć jestem Piotr. Interesuje się tematyką biznesową i dlatego lubię dawać porady innym na ten temat. Moja przygoda biznesowa zaczęła się jeszcze kilka lat temu i teraz dzięki temu mam możliwość żeby dzielić się tymi informacjami z Wami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

rękawice robocze
Jak agencja celna może ułatwić Twój handel zagraniczny?
co to jest kryptowaluta

Jesteś zainteresowany reklamą?

co to jest kryptowaluta