Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jak zaplanować dzień i mieć więcej czasu?

4 września 2022 jak zaplanować dzień


Bez wątpienia w jednej kwestii ludzie nie różnią się. Każdy z nas codziennie ma do dyspozycji 24 godziny. Nie ma tu znaczenia, czy jesteś miliarderem, piosenkarzem czy politykiem lub kasjerką w sklepie. Czas dla wszystkich jest taki sam. Doba ma 24 godziny i rozciągnąć jej się nie da. Jak więc zaplanować dzień, aby maksymalnie go wykorzystać? Co zrobić, aby z tych 24 godzin połowa nie stała się bezproduktywna?

Jak zaplanować dzień – praktyka

Wiemy już, że doby nie da się rozciągnąć, więc dobrym pomysłem będzie wcześniejsze położenie się spać, a także zdecydowanie szybsza pobudka. Skuteczną praktyką może okazać się także delegowanie części prac np. asystentowi. Jakie jeszcze istnieją praktyczne sposoby na bardziej wydajny dzień? Oto kilka przykładów dobrych praktyk podczas planowania dnia.

Należy zacząć od tego, aby wiedzieć, co się chce zrobić danego dnia. Nie ma nic gorszego jak sytuacja, w której tak naprawdę rządzi chaos i każde działanie jest przypadkowe. Przede wszystkim podczas planowania dnia należy zadać sobie pytanie, po co chcemy coś zrobić i co z tego wartościowego ma wynikać.

Oczywiście najlepiej jest ustalić priorytety. Najpierw należy zrobić rzeczy ważne, które są wręcz obowiązkowe, czyli praca, szkoła, obowiązki związane z dziećmi, a dopiero potem zająć się sprawami, które mogą, lecz nie muszą być wykonane akurat tego dnia.

Dobrze jest także uświadomić sobie, że nie wszystko pójdzie zgodnie z planem i czasem pewne sprawy skomplikują się, zabierając dodatkowe 2 lub 3 godziny, a nawet dłużej. Warto więc uwzględnić w swoich planach dnia czas, na nieoczekiwane zdarzenia.

Ponadto planując dzień powinno się być precyzyjnym w wyznaczaniu czasu na działania w dziedzinach, na których się znamy. Oznacza to tyle, że czynności, które wykonujemy codziennie, jak praca lub obowiązki domowe, zazwyczaj zajmują nam określoną ilość czasu.

Strategia kalendarzowa

Niewątpliwie wpisywanie swoich obowiązków na dany dzień do kalendarza jest dosyć skuteczną metodą planowania dnia. W tym przypadku każde wydarzenie będzie miało w kalendarzu przypisany dzień oraz godzinę. Zaletą tej metody jest przejrzystość zadań do wykonania, wadą zaś natłok wpisanych czynności, które często nie są priorytetowe, lecz w kalendarzu tworzą wrażenie bardzo zajętego dnia.

Strategia ryczałtowa

O wiele skuteczniejszą metodą wydaje się twardy podział obowiązków i traktowanie kalendarza w sposób praktyczny. Przede wszystkim dzień i godzinę powinny mieć przypisane praca i ważne spotkania, czyli wydarzenia, które muszą się odbyć.

Jak zaplanować dzień – bądź elastyczny

Planowanie dnia jest bardzo ważne i zdecydowanie ułatwia nam życie. Bez wątpienia człowiek staje się bardziej produktywny i konkretny. Jednakże warto mieć na uwadze, że przyjdą takie chwile, ze coś, co mamy zaplanowane, idzie nam jak po grudach i nie widać perspektyw szybkiego zakończenia. Dobrze jest wtedy po prostu odłożyć tę czynność na później i zająć się inną ważną sprawą, którą mamy zapisaną w naszym kalendarzu.

Jak napisać skuteczne CV, które zwróci uwagę rekrutera

Redakcja bizdg.pl

Cześć jestem Piotr. Interesuje się tematyką biznesową i dlatego lubię dawać porady innym na ten temat. Moja przygoda biznesowa zaczęła się jeszcze kilka lat temu i teraz dzięki temu mam możliwość żeby dzielić się tymi informacjami z Wami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Strategie optymalizacji wydatków w firmie
Znaczenie asekuracji finansowej
Jak unikać pułapek kredytów konsumpcyjnych

Jesteś zainteresowany reklamą?